Uppfödare

Nedanstående kennlar är medlemmar i SBFK och alla är godkända av Svenska Kennelklubben (SKK), vilket innebär att man som kennel förbinder sig att följa SKK:s grundregler, samt innehar tillstånd från berörda myndigheter att bedriva avel på djur (hund), samt inte har några anmärkningar på sig från SKK eller berörda myndigheter.

 

Om särskilda skäl föreligger kan uppfödaren, på begäran från SBFK, få insända skriftlig dokumentation som intygar SKK:s godkännande samt myndigheters beviljade tillstånd att bedriva avel på djur (hund).

Edendahls kennel

Mattias Dahlman/Pauline Edenklint
Skälsböke 2858
28291 Tyringe
Tel 073-8358165
mattias_dahlman@hotmail.com pauline.edenklint@gmail.com

Kennel Bassadors

Jan och Dorte Löfgren 
tel. 070 220 56 67 Dorte
tel. 070 586 80 90 Jan
janne@skyddsteknik.se
www.bassador.se

Engsbron’s kennel

Erica Dereman Grybäck
Johan Grybäck
Ängsbrovägen 15
275 68 Vollsjö
Tel. 073-3781685  Erica
Tel. 072-5021112  Johan
engsbron@gmail.com
https://engsbron-s-kennel.webnode.se

Krypedalens kennel

Roger Edqvist
Kungsvägen 13
918 31 Sävar
090-422 23
070-560 94 40
krypedalens@outlook.com
www.krypedalens.com

Fallbackskogs kennel

Barbro och Hans Pettersson Genvägen 3
62265 Gotlands Tofta
Tel. 0498-265785
070-2724144
barbrope@telia.com
www.fallbackskogs.se

Lantlollans kennel

Boel och Lars Johansson
Lilla Isåsen 441
696 93 Aspabruk
Tel. 0583-504 29
070-534 67 44
070-365 9803
lantlollans@telia.com
www.lantlollans.hundpoolen.se

Fiskåfjällets kennel

Per-Erik Petterson och Yvonne Grankvist
Kjulaåsen Torntorp
635 06 Eskilstuna
073-62 36 907 Per-Erik
0768-555 225 Yvonne
ymg@hotmail.se 
pelleaelg@hotmail.com
www.fiskafjallets-kennel.webnode.se

Mylord’s kennel

Annelie och Pelle Kling
Viås, Norregård 1
363 91 Braås
Tel. 0474-30755
Mobil Annelie 070-5916703
Mobil Pelle 070-6362894
aopkling@kennelmylords.se
www.kennelmylords.se

Forsgrenens kennel

Christina Forsgren
Svedje 772
86035  SÖRÅKER
073-8448994
info@forsgrenens.se
www.forsgrenens.se

Nimrods kennel

Håkan och Sara Hemäng
Villa Västerby
590 45 Brokind
Tel: 070-9301030
info@hemang.se
www.nimrodskennel.blogspot.com

Grebbas kennel

Kurt Johansen
Box 127
790 90 Särna
Tel. 076-142 49 89
grebbas@live.se 

Prästskogens kennel

Eva och Bernt Söderman
Odens väg 11
83694 Ås
070-5925300
bernt.soderman@telia.com
www.prastskogenskennel.se

Hovriket’s kennel

Magdalena Lindberg
Älmhult 6490
242 95 Hörby
0415-700 75
070-654 79 20
hovrikets88@gmail.com
www.hovrikets.se

Ryethill´s kennel

Anders & Lena Larsson
Rygatan 19
431 63 Mölndal
Tel. 031-270525
0705-293195
ryethills@bredband.net
www.bassetfauve.com

Högmossens kennel

Mikael Karlsson
Rödmossa 319
744 93 Runhällen
0224-91263
070-2281457
micke@hogmossens.se
www.hogmossens.se

Skogsmannens Kennel

Annika Skogsman
Gunnarskärsvägen 30
663 33 Skoghall
070-551 65 70
www.skogsmannens.se
annika.skogsman@gmail.com

Ingdam’s kennel

Ingrid Kleineidam
Sollstorp 2
590 76 Vreta Kloster
Tel. 013-392091
ingdams@telia.com
www.ingdams.hundpoolen.se

Swingings Tails kennel

Susanna Jangeroth
Sjöhagen
590 32 Borensberg
Tel: 013-391156
070-394 10 36
swinging.tails@telia.com

Jaktfauveritens kennel

Peter Lundberg
Storhult
Sörgården 17
548 91 Hova
070-594 87 03
jaktfauveritenskennel@gmail.com

Tjurstuppens Kennel

Mats Hjältman och Anette Jakobsson
Lövänget 914
84552 ÅSARNA
Tel: Mats 070-223 43 91
Tel: Anette 073-708 34 70
info@tjurstuppens.se
https://tjurstuppens.se

Jägardrömmens kennel

Suzanne Östlund
Spånvägen
517 37 Bollebygd
0705-400227
jagardrommen@hotmail.com
www.jagardrommen.dinstudio.se

 

Whistlewood’s kennel

Elisabeth Strömberg
Ljungrydet
35574 Värends Nöbbele
070-523 50 35
info@whistlewoods.se
www.whistlewoods.se